Ściągnij filmy     O co chodzi?     Wystartowaliśmy

O co chodzi

Dług karmiczny, nadużywanie melodii, członkostwo specjalne, prywatyzacja palmy – czym jest tworzenie dziś? W dobie mediów elektronicznych? Czy kultura może być nielegalna? Jak artyści mogą zarabiać na twórczości? Miasta w Komie i Centrum Cyfrowe Projekt: Polska oddają głos artystom.

Cezary Ciszewski – znany z projektu Miasta w Komie, alternatywnej telewizji kręconej komórkami – rozmawia z profesorem Zygmuntem Baumanem, Joanną Mytkowską, filmowcami Maciejem Drygasem i Maciejem Cuske, pisarką Sylwią Chutnik, artystką Joanną Rajkowską i muzykami: Czesławem Mozilem, Gabą Kulką, Hemp Gru, Tomkiem Lipińskim, Mamadou Diouf, Mariką, Noviką, Robertem Brylewskim, Jerzym „Słomą” Słomińskim, Maciejem Szajkowskim i Tymonem Tymańskim.

Filmy „Kultura ponad prawem” pokazują sytuację twórcy w kontekście polskiego prawa autorskiego sprzed ery internetu. Wchodząc w różne role: twórcy, dziennikarza, użytkownika kultury, artyści stają przed trudnymi wyborami, często nie wiedząc czym się kierować. Filmy pokazują kulisy tworzenia: tantiemy, umowy, licencje to także codzienność pracy artysty.

WSTĘP WOLNY

Jak dać artystom możliwość wyboru? Jak sprawić, by kultura była dostępna? Czy instytucja może włączyć się w obieg treści?

Marta Moraczewska i Katarzyna Łuka rozmawiają o innowacyjnych rozwiązaniach, otwartych licencjach i obiegu kultury w sieci z Hanną Wróblewską, dyrektor Zachęty – Narodowej Galerii Sztuki; Jarosławem Suchanem – dyrektorem Muzeum Sztuki w Łodzi; Bożeną Bednarek-Michalską – dyrektor ds. Informacji i Innowacji w Bibliotece Uniwersytetu Mikołaja Kopernika; Barbarą Szczepańską – koordynator EIFL ds. prawa autorskiego; Anną Bargiel i Karoliną Vyšatą – kuratorkami w Galerii Bunkier Sztuki oraz Lechem Dulianem – specjalistą IT w Małopolskim Instytucie Kultury.

DO IT YOURSELF

Filmy zostały udostępnione na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach. Co to znaczy? Filmy można ściągać i swobodnie wykorzystywać, publikować na innych stronach internetowych, pokazywać w kawiarniach czy kinach. Można je też przerabiać. Wszystko to pod warunkiem podania autora filmów i udostępniania w ten sam wolny sposób kolejnych utworów. A więc na zasadzie „copyleft” – o której w jednym z wywiadów opowiada Jerzy „Słoma” Słomiński.

CZYTAJ

Śledź na bieżąco artykuły dotyczące tematów z filmów na stronie conasuwiera.pl i inne teksty w sieci:

 

WWW

Stronę kulturaponadprawem.pl zaprojektował Michał Szota – artysta multimedialny, projektant grafiki i interakcji.

KONTAKT

kulturaponadprawem@centrumcyfrowe.pl